Preventivní péče
Prevence onemocnění zubů a dásní = pravidelné preventivní prohlídky u lékaře a návštěvy hygienistky
Jak překonat strach z ošetření u zubního lékaře?
Velká část pacientů trpí mnohdy obtížně vysvětlitelným strachem ze zubního ošetření. Někdy tento strach pramení z bolestivých zákroků prodělaných v dětství či jiných špatných zkušeností, jindy vychází z pouhého přesvědčení, že ošetření bude provázeno výraznou bolestivostí, kterou pacient nebude za běžných okolností schopen snést. Pro sebe nebo své děti poté vyžadují terapii probíhající pod narkózou, tzv. uspání, nebo v ovlivnění vědomí, tzv. analgosedaci.
Předcházení bolestivých ošetření
Je třeba si uvědomit, že drtivá většina zákroků, u nichž se pacienti dožadují uspání nebo ovlivnění vědomí léčivy, je zcela preventabilní, a tedy je jim možno se zcela vyhnout, a to především důslednou péčí o vlastní chrup a chrup svých dětí. Dodržování zásad ústní hygieny a pravidelné návštěvy u zubního lékaře, popř. dentální hygienistky, jsou základními pilíři péče o zdraví dutiny ústní.
Ovlivnění vědomí
Z různých důvodu, ať už při postižení zubním kazem nebo kvůli špatnému prořezávání zubů dětí může být zapotřebí některé zuby vytrhnout. Abychom dětem nevytvářeli ošklivé zážitky, které by je odradily od dalších návštěv u zubního lékaře nebo jim zprotivily lékaře všeobecně, je možné provést výkon za ovlivnění vědomí. Nemluvíme pak o celkové anestezii (uspání), ani o prosté anestezii (tlumení bolesti např. podáním lokálního anestetika), ale o tzv. analgosedaci, kdy dochází k ovlivnění vědomí, sníženému vnímání bolesti, lepší spolupráci, povýkonové amnézii, kdy si pacient průběh zákroku nepamatuje. Toho lze docílit nejčastěji krátkodobou inhalací směsi speciálních plynů a vzduchu.
Péče o dětské zuby
Klíčem ke zdravým zubům vašeho dítěte je především preventivní péče. Ušetříte tím sobě a dítěti pozdější trápení (je již delší dobu prokázan vliv mezi zdravím dutiny ústní a celkovým zdravím jedince) a později nemalé peníze za invazivní zubní péči, které je možno zcela předejít. Je zcela zásadní, abyste při péči o chrup svých dětí nepodléhali lidovým mýtům a různým zkazkám na internetu a především se řídili doporučením svého lékaře.