Péče o zuby v dětském věku

Jak se starat o zuby svých dětí?

Kdy se začít věnovat zoubkům svých dětí?

Péče o zuby začíná od jejich objevení v dutině ústní. Ústní zdraví svých dětí ovšem může maminka ovlivnit ještě před vlastním narozením dítěte, a to především důslednou péčí o svůj vlastní chrup.

Zdravé zuby maminek jsou důležitým krokem ke zdraví zoubků jejich dětí.

Maminky by měly dbát o své ústní zdraví tak, aby se zbavily zaprvé všech kazů, za druhé zánětu dásní, neboť oboje jsou zdroje infekce, kterou maminky předávají při blízkém kontaktu svým dětem.

S tím souvisí i další záležitost, a sice snažit se zabránit infekci dutiny ústní dítěte - neolizovat lžičku při krmení, neolizovat dudlík, snažit se zabránit ostatním členům rodiny (klasicky babičky) líbat dítě na ústa apod. Ve všech těchto a dalších podobných momentech dochází k přechodu bakterií z úst dospělého do úst dítěte, které si tak nemůže vytvářet svou vlastní mikroflóru v dutině ústní.

Dětem začínáme čistit zuby hned, jakmile se v dutině ústní objeví, nejprve například navlhčeným kapesníkem nebo gázou, poté je možné zakoupit speciální kartáček, tzv. "prsťáček". Když jsou děti větší, lze začít používat vhodný dětský kartáček se zubní pastou. S volbou kartáčku a zubní pasty vám rádi v ordinaci poradíme. Kartáček by měl mít vhodnou velikost, pasta by měla mít věku odpovídající obsah fluoridů.

Nezapomínejme na to, že zhruba až do desátého roku si děti nedokáží vyčistit zuby správně samy. Většinou je rozptýlí kde co, vynechávají plošky nebo celé zuby. Rodiče by měli děti po čištění zubů zkontrolovat a zuby dočistit.

Všechny potřebné informace vám sdělí váš lékař při návštěvě s dítětem. K té by mělo dojít nejpozději ve chvíli, kdy se dítěti objeví první zuby (cca 6 měsíců věku). Pro pořádek návštěv u zubaře dostávají rodiče tzv. zubní průkaz, který názorně připomíná jednotlivé prohlídky. Časté návštěvy u zubaře i v případě, že dítě nemá žádný problém, mají smysl. Dítě si mimo jiné zvyká na lékaře a zubní prohlídky.

Občas se setkáváme s názorem, že o dočasné (mléčné) zuby není třeba pečovat, protože brzo samy vypadnou. To je ovšem velký omyl! Stálé zuby vyrůstající mezi zkažené zuby dočasné se velice rychle také kazí. Infekce kolem dočasných zubů může výrazně poškodit vývoj zubů stálých. Zdraví dočasného chrupu má nepopiratelný vliv na stav zubů stálých. Nepodceňujte zdraví zubů svých dětí. Prokážete jim tím službu na celý život.

Zvládání bolesti

bolest

Velká část pacientů trpí mnohdy obtížně vysvětlitelným strachem ze zubního ošetření. Někdy tento strach pramení z bolestivých zákroků prodělaných v dětství či jiných špatných zkušeností, jindy vychází z pouhého přesvědčení, že ošetření bude provázeno výraznou bolestivostí, kterou pacient nebude za běžných okolností schopen snést. Pro sebe nebo své děti poté vyžadují terapii probíhající pod narkózou, tzv. uspání, nebo v ovlivnění vědomí, tzv. analgosedaci.


Další články